Pokolenie instant.

Choć Polak zjada przeciętnie dwa razy mniej dań gotowych niż jego sąsiedzi zza zachodniej granicy to jednak stale wzrasta zainteresowania segmentem żywności wygodnej. Przeprowadzona przez jednego z producentów sonda wykazała, iż w 2015 r., nawet co 2 osoba wspomogła się ofertą dań gotowych w przygotowaniu świątecznych posiłków. Szacuje się, że wartość żywności gotowej na rynkach UE wynosi obecnie około 22 mld euro, więc na pewno nie jest to temat, obok którego możemy przejść obojętnie.

Slow fast food

Chińskie zupki to już dawno relikt przeszłości. Dzisiejsza żywność gotowa to prawdziwy raj dla dbających o jakość spożywanych posiłków: zupy przygotowane tylko i wyłącznie z naturalnych składników, dania gotowane na parze, wolno gotowane potrawy zachowujące najcenniejsze składniki. Wektor sprzedaży przesuwa się w kierunku domowych smaków i lokalnych, tradycyjnych receptur. Najważniejszym kryterium jest tu jednak szybkość przygotowania, stąd absolutnym numerem jeden są posiłki, które razem z opakowaniem można poddać obróbce termicznej. I właśnie takim rozwiązaniom się dzisiaj przyjrzymy.

W metodologii mówimy o opakowania pasywnych (receptory) i aktywnych (suspectory). To właśnie te ostatnie określane są jako przyszły kierunek rozwoju. Absorbują oraz przetwarzają one promieniowanie kuchni mikrofalowych przekształcając je w energię cieplną. Poniżej krótka charakterystyka rodzajów stosowanych suspectorów.

1

Pierwszy suspector pojawił się na rynku w 1980 i były to frytki przeznaczone do przygotowania w kuchence mikrofalowej (McCain Micro Chips). Od tego czasu sporo się jednak zmieniło i tak w 2010 r. podczas paryskiej konferencji poświęconej daniom gotowych zaprezentowano innowacyjne opakowanie Cryovac® Simple Steps®. Łączy ono w sobie funkcję pakowania próżniowego z folią z spienionego materiału PET. Podczas ogrzewania folia samoistnie uwalnia parę wodną rosnąc przy tym jak balonik. Ciepłe powietrze wewnątrz ogrzewa jedzenie. Po wyjęciu część zewnętrzna wentyluje się i opada na jedzenie, maksymalnie minimalizując ryzyko oparzenia. Już po 2 minutach można bezpiecznie zabrać się za konsumpcję. Hermetycznie zapakowany produkt może być dodatkowo sterylizowany, co jest czynnikiem decydującym chociażby w przypadkach dostarczania gotowych dań do szpitali, szkół czy przedszkoli.

Poniżej zdjęcia prezentujące stan w trakcie gotowania oraz podczas otwierania.1.png

15 sekundowa ekspozycja dania umieszczonego w Cryovac® Simple Steps® podczas paryskich targów wystarczyła, aby aż 23% badanych konsumentów spontanicznie wyraziło chęć jego zakupu. Po bliższym poznaniu, konsumenci doceniali fakt, że opakowanie po podgrzaniu jest nadal chłodne, a folię łatwo i bezpiecznie można usunąć.

Ciepło, cieplej, gorąco!

Otwieranie podgrzanego opakowania to trochę niebezpieczna zabawa. W środku raczej na pewno zastaniemy sporą dawkę gorącej pary, która tylko czeka aby narobić – nomen omen – niezłego bigosu. Aby ograniczyć parowanie wewnątrz, grupa Mondi wprowadziła torebki z wbudowanym systemem anty – fog tzw. steampack. Rozwiązanie dedykowane produktom zarówno głęboko mrożonym, jak i chłodzonym.

steamfast_zipsteam_fertigsteamfast_saucesteam_fertig

Kilka słów o technologii, na podstawie filmowej prezentacji producenta:

  1. Powierzchnia opakowania pokryta jest punktowymi, laserowo wykonanymi nacięciami, które następnie zostają zakryte łatkami z topniejącego materiału.
  2. Opakowanie (bez uprzedniego wykonywania jakichkolwiek nacięć) należy umieścić w kuchence mikrofalowej.
  3. Podczas ogrzewania powstaje para, która wytwarza optymalne do gotowania potraw ciśnienie. Należy tu wspomnieć, iż gotowanie pod wysokim ciśnieniem pozwala szybciej przygotować danie, w większym stopniu oszczędzając witaminy oraz zachowując lepszy smak, kolor i teksturę żywności.
  4. W pewnym momencie dochodzi do otworzenia się systemu kanalików. Tym samym gorąca para ulatnia się, a ciśnienie opada. System kanalików pozwala uniknąć wybuchu opakowania, a dodatkowo pozwala na bezpieczne otworzenie przygotowanego posiłku.

Więcej informacji na temat steampack tutaj.  

Na koniec wspomnijmy jeszcze o pomyśle stosowania materiałów biodegradowalnych w technologii suspectorów. Wynikiem takich badań są kompostowane, jednorazowe opakowania wykonane z włókien bambusa, cukru trzcinowego, skrobi oraz wody. Potrawy zapakowane w ten sposób mogą być odgrzewane przez 5 minut w kuchni mikrofalowej o mocy 750 W lub przez pół godziny w piekarniku w 200oC. Dodatkowa cecha – szczególnie przydatna w łańcuchu logistycznym jest odporność na wysoką amplitudę temperatur (od – 20 do +60oC).

Jako ciekawostkę na koniec dodajmy, że opakowania dla rynku żywności wygodnej można nasycać substancjami aromatycznymi włączając je w strukturę polimeru. W miarę podgrzewania mikrofalowego będzie dochodziło do stopniowego uwalniania aromatów, co skutecznie pobudzi apetyt przed obiadem.

Sądząc po tendencji przyspieszania tempa życia, rynek żywności gotowej będzie sukcesywnie wzrastał. Efektem tego jest chociażby coraz większe urozmaicanie oferowanych dań. Pozostaje mieć nadzieje, iż w ślad za szeroką ofertą kulinarną podążą również większe wymagania stawiane opakowaniom.